دستور العمل بروز رسانی برنامه زمانبندی در Primavera P6

روشهای بروز رسانی برنامه زمانبندی در نرم افزار های کنترل پروژه معمولا به ثبت تاریخهای Actual Start  و Actual Finish  ، ثبت درصد پیشرفت و بروز رسانی Resource  ها محدود می شود . ولی زمانی که درصد پیشرفت فیزیکی و وزن دهی به میان می آید قضیه کمی پیچیده تر می شود . اکثردوستان برای حل این مشکل و بدست آوردن درصد پیشرفت فیزیکی از دو روش استفاده می کنند.

1-در روش اول جدول Weight Factor   ها در نرم افزار اکسل تهیه می شود و برای هر فعالیت یک وزن ریالی یا زمانی یا ترکیبی از ریالی- زمانی (مثلا 60 در صد ریالی و 40 در صد زمانی ) در نظر گرفته می شود. پس از ثبت درصد پیشرفت در نرم افزار بایستی در صد پیشرفتهای فیزیکی نیز مجددا در این فایل اکسل و در مقابل هر فعالیت پبت گردد و با فرمول دهی کردن به این کاربرگ اکسل در صد پیشرفت برای Summary  ها و در نهایت کل پروژه بدست آید. مشکل بزرگ این روش همان مشکل بودن کار و دوباره کاری در ثبت درصد های پیشرفت می باشد.

2-در روش دوم یک Resource  مجازی به عنوان Weight Factor  تعریف می شود و به تمامی فعالیتهای پروژه تخصیص داده می شود.در این  مجازی Budgeted Unit   هر فعالیت درحقیقت نشان دهنده میزان Weight Factor  این فعایت می باشد.پس از بروز رسانی و ثبت Actual Unit  برای هرفعالیت در صد پیشرفت Resource  در حقیقت در صد پیشرفت پروژه را نشان می دهد . ولی این روش نیز با مشکلاتی در زمان بروز رسانی مواجه می باشد .مثلا حتما باید تنضیماتی رو که میگه هر زمان Resource  بروز رسانی شد Activity  هم بروز رسانی شود رو بردارید وگرنه فعالیت شما ناخواسته بروز رسانی می شود.

فکری که به نظر بنده در خصوص وزن دهی و بدست آوردن در صد پیشرفت فیزیکی باوزن دهی هزینه ای در نرم افزار Primavera P6  رسید استفاد ه از Expense   ها بود.(Expense در حقیقت منبعی است که در هیچ کدام از 3 دسته Labor و Nonlabor  و Material  نمی گنجد . یک نوع منبع با نوع نامشخص ) در فایل ضمیمه مقاله میتوانید شرح مفصلی از چگونگی انجام این کار روببینید.

خوشحال میشم اگه دوستان نظر اتشون رو در رابطه با استفاده از این روش بگن تا من هم از تجربیات شما استفاده کنم.

دانلود فایل

/ 7 نظر / 908 بازدید
علی شعبانی پور

درود مهندس اگه توی Earnd value مشکلی ایجاد نشه میتونه راه خوبی باشه ولی تا اونجایی که بنده میدونم fixed cost در پراجکت تو محاسبات ارزش کسب شده منظور نمیشه که فکر کنم p6 هم همچین رفتار داشته باشه!

reza

سلام ببخشید چجوری میشه تنظیماتی رو که میگه هر زمان Resource بروز رسانی شد Activity هم بروز رسانی شود رو برداریم ؟؟؟

شهروز

سلام و خسته نباشيد متاسفانه فايل قابل دانلود نيست ،خيلي دوست داشتم بتونم فايل رو داشته باشم . اگه ممكنه براي من فايل رو ايميل كنيد ممنون

داریوش عراقی

با سلام و خسته نباشید با تشکر از توضیحات خوبتون متاسفانه فایل پاک شده امکان داره برای من میل کنید با تشکر

علیرضا حمیدی فر

با سلام مهندس اگه امکانش را دارید که فایل رو ایمیل کنید ممنون میشم . مرسی از وقت و مطالب خوبتون

مجتبی

با سلام اگر امکانش هست این فایل رو به ایمیل بنده بفرستین

حسن

سلام فایل دانلود نمیشه