آیا زندگی ما انسانها یک پروژه است؟

چند وقت پیش در یکی از کلاسهای آموزش استاندارد PMBOK  ، زمانی که مشخصات یک پروژه بر اساس استاندارد را توضیح می دادم ،  یکی از حاضرین در کلاس از من پرسید که آیا زندگی ما انسانها را نیز می توان به عنوان یک پروژه در نظر گرفت و آن را مدیریت کرد ؟

مسلما کل جریان زندگی یک انسان را بدلایل زیر نمی توان یک پروژه در نظر گرفت. کل جریان زندگی یک انسان با تعریفی که استاندارد PMBOK  از پروژه دارد در موارد زیر متفاوت است :

1-      ازلحاظ خاصیت موقتی بودن ( Temporary   ): زندگی تمامی ما انسانها موقتی است ولی  استاندارد توضیح می دهد که منظور از موقتی بودن داشتن تاریخ شروع و پایان مشخص است در حالی که برای کل زندگی نمی توان تاریخ دقیق پایان معین کنیم!( البته انشا الله که در مورد شمااین تاریخ هر چه دورتر باشد )

2-      از لحاظ خاصیت یکتا بودن (Unique  ) بودن . زندگی هر انسان یکتا و یگانه است ولی منظور ازیکتا بودن شامل خروجی  هم می شود در حالی که زندگی ما یک خروجی یکتا و یگانه بدست نمی دهد.

3-      از لحاظ خاصیت شرح جزئیات پیش رونده (Progressive Elaboration  ) : دراین مورد بایستی در نظر گرفت که شرح جزئیات و دانش ما به مرور زندگی بیشتر میشود  ولی وقتی نمی دانیم درمورد کدام هدف خاص و یا کدام خروجی مشخص  چگونه میتوان آنرا به یک هدف خاص تطابق داد؟

بر هه های مختلف از زندگی را میتوان به پروژه های مختلف تقسیم کرد و آنرا مدیریت نمود ولی تمامی یک زندگی را نمی توان همانند یک پروژه مدیریت نمود .در حقیقت زندگی مجموعه ای از پروژه های مختلف و متفاوت و برخی دیگر کار های غیر پروژه ای است.

برای مدیریت یک زندگی بایستی دید گاه مدیریت سبد پروژه ها (Portfolio Management  ) داشت . البته به یک شرط:

مدیریت پورتفولیو بر بهینه سازی و رسیدن به اهداف استراتژیک تکیه دارد . بدین منظور بایستی اهداف استراتژیک برای زندگی خود تعریف کنید و بدانید که در زندگی چه می خواهید و  به کجا  می خواهید برسید ؟

بدون داشتن  اهداف استراتژیک و تعریف شده از زندگی مدیریت آن ممکن نیست

/ 2 نظر / 126 بازدید
سياوش

سپاس از شما

معصومي

سلام سايت خوبي داريد اگه با تبادل لينك موافقيد اطلاع بديد........